از دیدگاه اهل بیت

امام باقر از دیدگاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

امام باقر از دیدگاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم
نخستین کسی که نقاب از چهره مقدّس امام باقرعلیه السلام برداشت و سالها پیش از ولادتش به معرّفی وی پرداخت، رسول خدا محمّد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم بود. آن حضرت ضمن خطبه ها و سخنرانی و یا در پاسخ به درخواست برخی صحابه بزرگوار خود، از امام محمد باقر علیه السلام به شکافنده علم، ناطق به حق، شکافنده علم پیامبر یاد کرده است. روایات زیر شاهد این مدّعا می باشد:
۱- در خطبه ای که سلمان فارسی از پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده آن حضرت مردم را به پیروی از آفتاب و ماه و فرقدان و سپس به نجوم زاهره نُه گانه فراخوانده است. و آنگاه به تفسیر هریک از ماه و آفتاب پرداخته و با درخواست سلمان که مراد از نجوم زاهره چیست؟ نام امامان را یادآوری فرموده و از امام باقر علیه السلام چنین یاد می کند: و بعده محمد بن علی الباقر علم النّبیین.
۲- همچنین به جابر بن عبدالله انصاری به هنگام بردن نام هریک از امامان و اوصیای پس از خود فرمود: ثمّ محمد بن علی المعروف فی التّوراة بالباقر.
۳- در ملاقاتی که عبدالله بن مسعود با پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم داشت، حضرت ضمن اظهار محبّتی که به فرزندش امام حسین علیه السلام نمود، به وی فرمود: یا حسین، انت الامام ابن الامام ابوالائمّة التسعة من ولدک ائمّة أبرار.
عبدالله بن مسعود پرسید: یا رسول الله! اینان کیانند که در صلب حسین علیه السلام هستند؟ پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم مدّتی سر به زیر افکند و سپس سر برداشتند و فرمودند: یا عبدالله، سألت عظیماً ولکن اخبرک، امر بسیار بزرگی را پرسیدی، اینک به تو خواهم گفت. سپس دست بر شانه امام حسین گذارده و نام یکایک امامانی که از نسل آن حضرت بودند را بیان نمود تا این که به نام مقدّس محمد باقر رسید و درباره او چنین فرمود: و یخرج من صلب علی ولد اسمه اسمی و أشبه النّاس بی یبقر العلم بقراً و ینطق بالحقّ و یأمر بالصّواب، و از صلب علی پسری بیرون می آید که نامش نام من است و شبیه ترین مردم به من خواهد بود. علم را می شکافد، گفتار وی حقّ می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + یک =