از دیدگاه اهل سنت و ...

امام باقر از دیدگاه ابن منظور مصری

«وَکانَ یُقال لِمحمّدِ بنِ علیِ بنِ الحُسین بنِ علیٍ، الباقرُلأَنه بَقَرَ العِلْمَ، و عَرَفَ أَصله، و استنبطَ فَرْعَه ِتُبَقُّرِهِ فِی الْعِلْم ِِِِ؛ به محمد بن علی بن الحسین بن علی باقر گفته اند؛ زیرا علم را شکافت و اصل آن را شناخت و فرع آن را استنباط کرد و در علم وسعت داد».(۴)

۱- دانشمندی بسیار مشهور و معروف به قاضی القضات، از مشاهیر مورخان و قاضیان و علمای نامی قرن هفتم هجری است که در اصول، اشعری و در فروع، شافعی مذهب بود.
۲- «ابوجعفر محمد بن زین العابدین علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب۷، الملقب بالباقر، أحد الأئمه الإثنی عشر فی اعتقاد الإمامیه و هو والد جعفر الصادق و کان الباقر عالماً سیداً کبیراً، و انّما قیل له الباقر، لانّه تَبقّّر فی العلم ای توسع و شقه و اظهر»؛ (وفیات الاعیان وأنباء أبناء الزمان، ج۴، ص۱۷۴)
۳- جمال الدین ابو الفضل، جلال الدین ابو العز، محمد بن مکرم بن علی بن احمد بن ابی القاسم بن حقبه بن منظور رویفعی انصاری خزرجی آفریقایی مصری، در محرم سال ۶۳۰ هجری به دنیا آمد. ذهبی زادگاه وی را مصر نوشته است. محمد بن مکرم، مشهور به ابن منظور، دانشمندی بزرگ و لغوی و ادیبی مشهور است. وی در قاهره کاتب دیوان انشا بود و پس از آن منصب قضا را در طرابلس غرب به عهده گرفت.
۴- لسان العرب، ج۱، ص۴۵۹، حرف الباء، ماده بقر؛ مختصر تاریخ مدینه دمشق لابن عساکر، ج۲۳، ص۱۷؛ صحاح جوهری، ج۲، ص۵۹۴٫
ص: ۱۲۷
برگرفته از کتاب امام باقر علیه السلام از دیدگاه اهل سنت نوشته آقای رمضان قوامی در بندی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × 9 =