از دیدگاه اهل سنت و ...

امام باقر از دیدگاه احمد بن حجر هیتمی مکی

ابن حجر هیتمی، از عالمان اهل سنت، درباره شخصیت علمی امام باقر علیه السلام در کتاب خود می نویسد:
وارث علی بن الحسین در عبادت و علم و زهد، ابوجعفر

۱- وی که در انتساب به جد اعلایش به «ابن طولون» شهرت دارد، سال ۸۸۰ در صالحیه دمشق متولد شد. جد او، خمارویه بن طولون، از ترکان و مادرش، اَزدان، زنی رومی بود و پدرش علاء الدین علی، مردی زاهد و صوفی منش بود. ایشان در مقدمه کتاب الائمه الاثنی عشر ضمن تجلیل از صحابه و خلفای چهارگانه، به بیان اشعار ابن سلامه درباره ائمه: می پردازد و در عین حال می نویسد: اظهار ارادت به خاندان پیامبر، به معنای پذیرش یا موافقت با معتقدات شیعه نیست. او در سال ۹۵۳ هجری در ۷۳ سالگی درگذشت.
۲- ابن طولون، الأئمه الاثنی عشر، ص۸۱٫
۳- شهاب الدین ابوالعباس احمد بن محمد بن علی بن حجر هیتمی سعدی انصاری (۹۰۹۹۷۴ق) یکی از علمای برجسته اهل سنت است که در منطقه غربی مصر محله ابوالهیتم متولد شد و در مکه وفات کرد. او شافعی مذهب بود و به ابوحنیفه نیز گرایش و ارادت داشت و در مناقب او کتاب نگاشته است. ابن حجر در کودکی پدرش را از دست داد و نزد دو استاد بزرگش شمس الدین بن ابی الحمائل و شمس الدین شنّاوی تربیت شد و سپس به الأزهر مصر رفت و در آنجا به تحصیل فقه، کلام، تاریخ و حدیث پرداخت.
ص: ۱۳۴
محمدباقر بود. او را به دلیل شکافتن علم، باقر نامیدند. به همین دلیل است که محمدباقر به اندازه ای گنج های پنهان معارف و دانش ها را آشکار ساخته، حقایق احکام و حکمت ها و لطایف دانش ها را بیان کرده که جز بر عناصر بی بصیرت یا بدسیرت پوشیده نیست و از همین جاست که وی را شکافنده و جامع علوم، و برافرازنده پرچم دانش خوانده اند.(۱)
ج) امام باقر علیه السلام از دیدگاه متاخرین اهل سنت
برگرفته از کتاب امام باقر علیه السلام از دیدگاه اهل سنت نوشته آقای رمضان قوامی در بندی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + دو =