اخلاق و فضائل

باقر العلوم و فرشتگان

در زیارت جامعه کبیره خطاب به عترت این گونه سخن میگوییم: السلام علیکم یا اهل بیت النبوه و موضع الرساله و مختلف الملائکه و مهبط الوحی [۱۰۸] «درود خدا بر شما اهل بیت پیامبر، جایگاه رسالت و پیامرسانی و محل رفت و آمد فرشتگان و جایگاه نزول وحی».
عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم مهبط وحی و جایگاه آمد و رفت فرشتگان میباشد. فرشتگان الهی هماره بر آنان فرود میآیند و آنان را با معارف و اندیشههای وحیانی آشنا میکنند. آنان را از گذشته و آینده اطلاعرسانی مینمایند. عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تجلیگاه فرشتگان علم و دانش به ویژه جبرئیل امین میباشند.
گرچه با رحلت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم وحی رسالی به پایان پذیرفت؛ لیکن وحی معارف و اطلاع رسانی از گذشته و آینده هستی هیچ گاه پایان پذیر نیست. هماره انسانهای برگزیده خدا بر روی زمین هستند که محور دانشهای غیبی میباشند. به همین خاطر فاطمه (س) که از زمره عترت میباشد، «محدثه» و هم سخن فرشتگان است. به همین خاطر امامان معصوم کعبه
[صفحه ۵۷]
آمال فرشتگان هستند. فرشتگان برگزیدهی الهی بر آنان نازل میشوند و به دور آنان طواف میدهند و بر این طواف خویش افتخار میکنند. توجه کنید:
برگرفته از کتاب امام باقر علیه السلام الگوی زندگی نوشته آقای حبیب الله احمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 6 =