از دیدگاه اهل بیت, دیدگاه های دیگران

تصریح معصومین بر امامت امام باقر (ع)

تصریح معصومین بر امامت امام باقر (ع)

امامت تمامی ائمه معصومین از طرف خدای تعالی و رسول خدا و امام قبلی تایید و تصریح شده است. درباره‌ی امامت امام باقر علیه السلام هم همین حکم برقرار است:

۱- در حدیث لوح جابر، خداوند می‌فرماید:« . . . و پسر او ( یعنی پسر امام سجاد علیه السلام ) شبیه و مانند جدّش، محمّد است. او محمّد باقر است و شکافنده علم و معدن حکمت من.»
۲- همچنین در حدیث دیگری، رسول خدا درباره او می‌فرماید:«او میراث آسمان‌ها و زمین را خواهد داشت. . . (یعنی قضاوت به حق و حکم به دیانت و تأویل احکام الهی و بیان آنچه که هست، برای اوست.) نامش محمّد است و ملائکه آسمان با او انس دارند… او شکافنده علم است، به حق سخن می گوید و به راه صواب فرمان می‌دهد…»
۳- امام سجاد علیه السلام هنگام رحلت خود، در حالی که فرزندانش بر بالینش جمع شده بودند، به امام باقر علیه السلام فرمود:« ای محمد! این صندوق را به خانه خود ببر! در آن نه دیناری است، نه درهمی.»
امام باقر علیه السلام آن صندوق را به کمک چهار مرد به خانه برد. بعد از شهادت امام سجاد برادرانش آمدند و گفتند:«سهم ما را از صندوق بده!»
حضرت باقر فرمود:«به خدا قسم، شما از آن بهره ای ندارید والّا پدرم آن را به من نمی‌داد.»
آری در آن صندوق سلاح رسول خدا و کتاب‌هایش بود.
۴- امام سجاد علیه السلام در وصیّت خود به امام باقر علیه السلام فرمود:« ای پسرم! من تو را جانشین خودم قرار دادم و هرکس جز تو خلافت و جانشینی مرا ادّعا کند، خداوند در روز قیامت، طوقی از آتش بر گردن او می‌افکند. پس خداوند را بر این نعمت شکرگزار باش.»
منابع:
بحار الانوار، ج ۳۶، ص ۱۹۶ و ۲۰۶ و ۳۱۳٫
بحار الانوار، ج ۴۶، ص ۲۲۹ و ۲۳۱٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − 7 =