احادیث و سخنان

مودت اجتماعی در سخنان امام باقر

در تعالیم ائمهی معصومین (ع) نه تنها تحکیم پایههای روابط اجتماعی خواسته شده است بلکه آنان در صدد ژرفا بخشیدن به این الفتها و محبتها تا اعماق جان و دل مؤمنان میباشند.
نه تنها به مؤمنان تعلیم میدهند که: مؤمن برادر مؤمن است، نه او را ناسزا میگوید و نه محرومش میکند و نه به وی بدگمان میشود، [۱] و نه تنها آنان را تشویق میکنند که: ثروتمندانشان به تهیدستانشان رسیدگی کرده و قدرتمندانشان از ضعیفانشان دستگیری کنند و در تشییع جنازهی رفتگانشان شرکت جویند و به ملاقات یکدیگر بروند و… [۲] .
بلکه به ایشان رهنمود دادهاند که در اعماق قلب خویش و حتی در روابط خود با خدا، از دعا برای مؤمنان و خیر اندیشی و خیرخواهی برای آنان غافل نباشند. امام باقر (ع) در ترغیب مؤمنان به تعهد و دلسوزی در قبال یکدیگر میفرماید: هیچ دعایی به اندازهی دعای انسان برای کسی که غایب است (نزد انسان حضور ندارد) زود به اجابت نمیرسد [۳] . در روایت دیگر امام چنین فرموده است: سریعترین دعاها در بر آورده شدن، دعای برادر مؤمنی برای برادر خویش و در غیاب وی است، نخستین دعاها را برای برادر خود میکند، فرشتهای مأمور خواهد بود که بگوید: آمین و برای خود تو دو چندان آن باد! [۴] .
——————————————————————————————————————————————
پی نوشت ها:
[۱] قال الباقر (ع): ان المؤمن اخ المؤمن لا یشتمه و لا یحرمه و لا یسییء به الظن. تحف العقول ۳۴۰٫
[۲] قال الباقر (ع).. ابلغ من تری من موالینا السلام و اوصهم بتقوی الله العظیم و ان یعود غنیهم علی فقیرهم و قویهم علی ضعیفهم و ان یشهد حیهم جنازة میتهم و ان یتلاقوا فی بیوتهم.. اصول کافی ۲ / ۱۷۵٫
[۳] الامام الباقر (ع): لیس شیء اسرع اجابة من دعوة غائب لغائب. بحار ۹۳ / ۳۹۰٫
[۴] الامام الباقر (ع): اسرع الدعاء نجحا للاجابة دعاء الأخ لأخیه بظهر الغیب یبدء بالدعاء لأخیه فیقول له ملک موکل به: آمین و لک مثلاه. کافی ۲ / ۵۰۷؛ بحار ۷۶ / ۶۰٫
منبع: امام باقر جلوه امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم ۱۳۷۵٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام باقر علیه السلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 15