سیره عملی و رفتاری

نارضایتی امام باقر از جامعه طاغوت زده

منهال بن عمرو می گوید: در محضر امام باقر علیه السلام بودم، ناگاه مردی وارد شد و سلام کرد، امام جواب او را داد، او به امام عرض کرد: «حالتان چطور است؟»
امام باقر: آیا وقت آن نرسیده است که شما بدانید حال ما چگونه است؟ مثل ما در میان این امت، همچون بنیاسرائیل است که پسرانشان را می کشتند و زنانشان را (برای بیگاری) باقی می گذاشتند، آگاه باشید که اینها (طاغوت و طرفدارانش همچون فرعون) پسران ما را می کشتند و زنانمان را باقی می گذارند، عرب گمان می کند که برتر از عجم است، عجم می پرسد: چرا؟ عرب در پاسخ می گوید: «زیرا محمد صلی الله علیه و آله از ما عرب است.» عجم در پاسخ می گوید: «راست می گویید.» قریش می پندارد که بر سایر قبایل عرب برتری دارد، از این رو که محمد صلی الله علیه و آله از قریش است، دیگران نیز این برتری را تصدیق می کنند.اگر مردم این مساله را تصدیق می کنند، ما بر همهی مردم برتری داریم، زیرا از ذریهی محمد صلی الله علیه و آله و از خاندان او هستیم، که هیچ کس در این جهت با ما برابری ندارد.
آن مرد وارد شده به امام عرض کرد: «سوگند به خدا من شما خاندان رسالت را دوست دارم.»
امام باقر: «بنابراین آمادهی بلا باش، سوگند به خدا رسیدن بلا (و آزار طاغوتیان) به ما و شیعیان ما سریعتر از رسیدن سیل به بیابان
[صفحه ۸۹]
است، نخست بلا به سراغ ما می آید و سپس به سراغ شما.» [۹۸].
برگرفته از کتاب نگاهی بر زندگی امام باقر علیه السلام نوشته: محمد محمدی اشتهاردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 4 = سی شش