احادیث و سخنان

پاسخ امام باقر در شرب خمر

کلینی در کافی از اسماعیل کاتب روایت میکند که ابوجعفر در مسجدالحرام بود که یک دسته از قریش بر او گذشتند دیدند جوانی است اطراف او را گرفتهاند سوال و جواب مینمایند پرسیدند این جوان کیست؟ گفتند امام اهل عراق است یکی را فرستادند که برو بپرس بزرگترین کبایر چیست؟ یکی از قریش آمد گفت یابن عم اکبر کبایر و بزرگترین گناه چیست؟ فرمود شرب الخمر برگشت پاسخ داد. حضرت امام محمدباقر علیه السلام باز او را خواست فرمود یابن عم فلسفه اینکه گفتم بزرگترین گناه شرب خمر است این است که آدم مست و مخمور میل به زنا پیدا میکند – و زنا هم خرج فوقالعاده دارد چون از راه کسب حلال به دست نمیآید باید دزدی کنید دزدی هم موکول به قتل نفس میشود و قتل نفس علاوه بر آنکه حرام است داخل در شرک میگردد و شرک گناهی و ذنب لا یغفر است خداوند در قرآن وعده فرموده همه گناهان را بیامرزد جز شرک به خدا را بنابراین ملاحظه میفرمائید یک بار شراب خواری منجر به زنا و سرقت و قتل و شرک میگردد و از این جهت امام پنجم فرمود بزرگترین گناه شراب خواری است – و اضافه فرمود همان طور که درخت ریشه میدواند و به قدرت خود نباتات اطراف را از بین میبرد شراب و آثار وخیم آن صفات فاضله بشری را میکشد و سموم کشندهای در فکر ایجاد میکند.
تعلیم استفاده از آب و خاک و فلاحت
یکی از ارکان زندگانی بشر و مایه بقاء و حیات مادی امر زراعت و فلاحت و کشاورزی است که بر تمام شئون زندگی تقدم دارد تولید مواد اولیه زندگی از وظایف اولیه هر بشری است که باید برای ادامه حیات در آب و خاک فلاحت کند و زراعت نماید و محصول به دست آورد.
روی مبانی احتیاج و نیاز اولیه که بشر برای تغذیه و ادامه حیات داشت خداوند عالم آدم را در بهشت جا داد و به او فن زراعت و کشاورزی را تعلیم فرمود و مخصوصا او را با وسایل
[صفحه ۳۶۷]
و تجهیزات کشاورزی به این نشئه فرستاد و طبق اخبار آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم برای آنکه از این آب و خاک قوت و غذای روزانه خود را تهیه کند – گندم را از بهشت آورد و کشت و در ظرف چند ساعت که نمیدانیم ساعت زمانی و ربوبی است یا طبق ساعتهای محاسبی امروز هم در هر حال در قاره گرم سرزمین مسکونی محصول برداشت و زندگانی را ادامه داد – با این روایت که مورد وثوق امامیه است مسلم میباشد که کشاورزی از آغاز خلقت همدوش با بشر بوده و تا پایان زندگی بشر هم ادامه دارد و امروز دنیا رو به افزایش نفوس گذشته و مواد غذائی کم شده امر کشاورزی بیشتر مورد توجه قرار گرفته تا مواد اولیه تغذیه فراوان گردد و بشر از تحدید گرسنگی نجات پیدا کند.
تولید و مصرف یکی از اهم مباحث زندگانی بشری است که در شرع اسلام مخصوصا در تعلیمات پیغمبر و امیرالمومنین علیه السلام و پس از آنها امام محمدباقر در طریقه تولید محصول غذائی از نبات و حیوان و بالاخص از لحاظ مصرف به صورت شرعی تعلیماتی دارد که جالب توجه است و باید آنها که گمان میکنند ائمه فقط علم دین میدانستند و اسلام فقط فقه و اصول است تعمق نمایند تا به همه علوم طبیعی و کشاورزی و فنون صنعتی که برای کشاورزی لازم است واقف گردند.
برگرفته از کتاب زندگانی امام محمد باقر علیه السلام نوشته آقای حسین عماد زاده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × = 2